[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt ] [Pro registrované] ENGLISH


Návrat na hlavní stranu

Setkání dětských muzik v Plzni podeváté

Region Plzeňsko bezpochyby patří k místům, která si rozhodně nemohou stěžovat na nedostatek mladých muzikantů se zájmem o lidovou hudbu. Naopak - do dětských lidových muzik neustále přicházejí nové tváře, z nichž nejednu po čase potkáváme v dospělých muzikách, na koncertních a festivalových jevištích či v nahrávacích studiích. Regionální folklorní sdružení Plzeňska se proto před časem rozhodlo ještě více podpořit zájem dětských muzikantů o lidovou hudbu - a to pořádáním každoročních přátelských nesoutěžních setkání. Jejich cílem je především možnost sledovat vývoj lidové hudby v dětských muzikách regionu a příležitost k porovnání vlastní činnosti s prací ostatních muzik.
V lednu letošního roku se setkání dětských muzik uskutečnilo již podeváté a stejně jako v předešlých ročnících bylo (nejen) pro všechny účastníky jistě nemalou inspiraci a podnětem k další práci. V plzeňském divadle Čas se tentokrát sešlo celkem pět muzik z Plzeňska a nechyběl ani host - Dětská cimbálová muzika souboru Veličánek z Velké nad Veličkou, který v Plzni hostoval na pozvání plzeňské Mladinky. Nutno říci, že vystoupení cimbálové muziky bylo příjemnou protiváhou dudáckých muzik i vítaným zpestřením celého programu.
Cílem a hlavním tématem letošního setkání bylo zmapování dudácké hry v dětských muzikách. Pozornost tak byla zaměřena především na lidový nástroj dudy - tedy nástroj, který významným způsobem ovlivnil (a ovlivňuje) ráz lidové hudby celého západočeského kraje.
Se svými dudáky se postupně představily muziky souborů Jiskřička, Meteláček a Mladinka z Plzně, Rokytička z Rokycan a muzika ZUŠ ze Starého Plzence a nejeden divák byl jistě překvapen počtem i výkony malých muzikantů i zpěváků. Škoda jen, že jeviště nebylo ozvučené, a tak v sálu s nepříliš dobrou akustikou zůstaly některé dětské hlásky v zadních řadách hlediště sotva slyšitelné. Muzikantské odpoledne moderoval Jiří Urban, kterému se bez problémů podařilo dostat pořad do náležité "kamarádské" atmosféry a udržet ji až do konce. Celý pořad se zájmem sledoval i další host, který při podobně zaměřeném pořadu pochopitelně nemůže chybět - Zdeněk Bláha se svou ženou Věrou. Oba spokojeně přihlíželi, jak silná jim vyrůstá konkurence a v závěru pořadu snahu dětských muzikantů ocenili a podpořili i vlastním vystoupením. Nezbývá než organizátorům i dětským muzikám popřát hodně nápadů a energie do dalšího (jubilejního) desátého ročníku, který by zcela určitě mohl být inspirací pro vedoucí a muzikanty i z jiných regionů.
Setkání dětských lidových muzik Plzeňska. 9. ročník , 27. 1. 2001, Divadlo Čas Plzeň.

Michaela Benešová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 08.03.2001


Copyright 1998-2024 © nuts.cz